WordPress yazar kısmı nasıl gizlenir / kaldırılır?

WordPress kullanırken ara ara tasarımda bazı yerleri değiştirmemiz gerekebiliyor. Kurduğumuz temalar her zaman sitemizin amacına tam olarak hizmet etmeye biliyor bazı yerlerin kaldırılması veya küçük düzenlemeler yapmak gerekebiliyor. Bunlardan en çok yaptığım yazılarda görünen  yazar kısmını gizlenmek oluyor. Şimdi burada bu işlemi kolay bir şekilde  nasıl yapabiliriz onu anlatacağım. Elbette bu işlemleri yapmadan önce temanızda yazar veya tarih kısımlarının görünürlüğünü ayarlamak için bir seçenek olabilir. Eğer böyle bir ayar konmamışsa aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Wordpress Yazar Kısmı
WordPress Yazar Kısmı

Ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere yazılarda admin diye yazar görünüyor ben bunun  görünmesini istemiyorum. Nasıl görünmez hale getireceğiz?

Şimdi ilk olarak admin yazısının üzerine sağ tıklayıp incele ( kullandığınız tarayıcıya göre ögeyi incelede olabilir ) diyeceğiz.

wordpress kaynak kodu

Yukarıda da gördüğünüz gibi class=”author” ( illa sınıf kısmı olamasına gerek yok sadece genelde sınıf tagını kullanarak daha kolay bulabiliyoruz ) kelime gurubunu temamızda aratırsak nerede yazdırıldığını bulabiliriz. WordPress admin panelinden Görünüm > Düzenleyici yardımıyla düzenlememizi yapabiliriz. Fakat bazı durumlarda düzenleyici ile düzenlenemeyen farklı tema dosyalarını düzenlemeye ihtiyaç duyabiliriz. Bu sebepten dolayı temamızı bilgisayarımıza indirelim notepad++ programını kuralım. Ardından notepad++ programını başlatalım.

notepad++

Yukarıda “Aranan” bölümüne kaynak kodlarından bulduğumuz sınıfı yazdık. Ardından “Dizin” bölümünden temamızın olduğu dizini seçtik ve “Tümünü Bul” butonuna tıkladık. Ardından editörümüz aramasını bitirdiğinde bize hangi dosyalarda bu ibare geçiyor listeliyor.

notepad++

Aşağı bölümde istediğimiz ifadenin bulunduğu dosyalar listeleniyor. Bir yerde bizim istediğimiz ifade geçiyormuş Line 16: yazan satıra tıkladığımızda dosyamız açılıyor. Php kodumuz karşımıza geldi ister 15-20. satırlar arasındaki kodları silin. İstersenizde daha sonraları bu bölüme ihtiyacımız olabileceği nedeniyle bu kodların çalışmamasını sağlayabiliriz. Bunun içinde bu kodları yorum satırı haline getirmemiz gerekiyor.

Php de yorum satırı nasıl yapılır ?

Php de iki türlü yorum satırı yazma biçimi vardır. Birincisi kodun başına “//” ifadesini getirmek ikincisi ise kodlarımızı “/* … */” ifadeleri arasında tutmak.  Yukarıdaki kodu yorum satırı haline şu şekilde getirebiliriz.

<?php /* if ($st_post_meta['author'] == 1) { ?>
<li class="author">
  <i class="fa fa-user"></i>
	<?php the_author(); ?>
</li>
<?php } */ ?>

Çalışmasını istemediğimiz kodların başına /* sonuna ise */ ifadesini getirmemiz yeterli olacaktır. Artık bu kod çalışmayacak ve yazılarımızda yazar kısmı görünmeyecek. Artık düzenlediğimiz dosyayı ister sunucuya yükleyin isterseniz de direk sunucu üzerinden düzenlemenizi yapın fark etmez.

Yorumlar

 1. o. erol

  wordpress paneli kullanıyorum…
  yazarlarımızdan bazılarını silmemiz gerekirken, bazılarını da gizlememiz gerekiyor. site içerisinde olması, ancak anasayfada görülmemesi için; hangi işlemleri yapmam gerekiyor?
  sağlığınız bol olsun…

 2. unal

  Merhaba panelin en üstünde yer alan newpage costumize ve wordpress logosunun bulunduğu alanı nasıl kaldırabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Kemal BAL Yazar

   Çeşitli eklentiler mevcut bu işlemi yapabileceğiniz. Diğer türlü yapacağınız işe göre değişiklik gösterebilir. İsterseniz iletişim bölümünden nasıl bir şey istediğinizi daha ayrıntılı olarak iletebilirsiniz.

 3. Hulusi Yağcı

  Merhaba. wp yazar kutusunu istenilen kategorilerde çıkmasını istiyorum. Yani her kategoride yazar kutusunun görünmesini istemiyorum. A kategoriye ait yazılarda görünsün ancak B kategori yazısında görünmesin. Nasıl yapabilirim.

 4. Savaş

  WordPress yabancı dizi film sitem var scripti kodlayan kişi yorum yapıldığında gönder butonuna basınca sayfayı yenile diye bir kod yazmış fakat nereye yazmış nasıl birşey bu kod ve bunu nasıl kaldırırım bilmiyorum ben gönder butonuna bastığında gönderilsin fakat sayfa yenilenmesin istiyorum bunu nasıl yaparım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir