Bu yazıda youtube bot scriptini yazarken php bot yapımı ayrıntılı anlatım konusunda da bahsettiğimiz kütüphanelerden birini kullanacağız. Php bot yapımı konusuna gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Diğer konuda, kullanacağımız kütüphane olan “PHP Simple HTML DOM Parser” kütüphanesinin linkini vermiştim oradan indirip hemen projenize dahil edebilirsiniz.

Kaynak kodunu elde etmek

İlk olarak php botumuz youtube linkimizin kaynak kodunu almasını sağlamalıyız. Belirli bir urlden direkt olarak kaynak kodları çekeceğimiz için kütüphanenin bize sunduğu file_get_html() fonksiyonunu kullanabiliriz.

İkinci bir yöntem ile de aynı işlemi yapabiliriz.

Elimizde hali hazırda bir html kodu varsa kütüphanemizin sunduğu str_get_html() fonksiyonu ile de yukarıdaki işlemi aynen yapabiliriz. Bu şekilde $html değişkenimize kaynak kodunu aktardık. Şimdi kütüphanenin bize sunduğu fonksiyonlar ile istediğimiz verilere uğraşmaya geldi.

Verileri parçalamak

Bize gerekli olan kısımlar video başlığı, video açıklaması, görüntülenme sayısı,  video iframe kodu ve video kapak resmi bizim için yeterli olacaktır.

Video başlığını çekelim. Kaynak kodlarından video başlığının olduğu yere bakıp kodumuzu oluşturalım.

find fonksiyonu ile “watch-title” class sahibi ilk span etiketinin ( ikinci parametrenin sıfır olması ilk eşleşmeyi temsil ediyor ) içerisindeki yazıyı çekmesini söyledik. Şimdi sırasıyla diğer bilgileride çekelim

Böylece bilgileri kolayca çekmiş olduk ve youtube bot scriptimizi bitirdik. Php nin parser_url() ve parse_str() fonksiyonları ile url deki video idsini aldırdık. Bu id ilede iframe kodu ve thumbnail resmini oluşturduk.  Artık istediğimiz yerde bu bilgileri kullanabiliriz. Php ile bot yapımı konusunda öğrenmek istediğiniz veya sormak istediğiniz herhangi bir konuyu iletişim sayfasından yada yazı altına yorum yaparak bana iletebilirsiniz. Sizlere elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

PHP Simple HTML DOM Parser

Kütüphaneye ulaşabileceğiniz adres: Tıklayın

Kütüphane için isteye bağlı olarak daha ayrıntılı bir anlatım yapabiliriz. Bu konuda farklı botlar veya daha değişik uygulamalar geliştirebiliriz.

Youtube bot scripti

Php Youtube Bot Örneği
Php Youtube Bot Örneği

Yazar Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir