Html ve php ile iş yapanlar bilirler sık sık yenileme kodlarına ihtiyaç duyulur. Bu kodlar genelde ezbere değil de kütüphanelerden otomatik kopyalayıp yapıştırmak kolayımıza gider. Bu yazıda da yenileme kodlarını toplu bir halde yazıp kısa bir açıklama yapacağım.

Html Sayfa Yenileme Kodu

Html ile aşağıda verdiğim basit kod ile kolayca belirli saniye aralıklarında sayfanızı yenileyebilirsiniz.

burada “60” saniyeyi ifade eder ve 60 saniye sonunda sayfanın yönlendirilmesini veya yenilenmesini sağlar. Eğer sayfanın kullanıcıları bekletmeden hemen yenilenmesini isterseniz saniye bölümünü “0” yapabilirsiniz. “https://bellenti.com” burası ise yönlenecek sayfayı ifade eder. Eğer farklı bir sayfa veya internet sitesi değilde bulunduğumuz sayfanın yenilenmesini istersek o bölümü silmeniz yeterli olacaktır.

Örneğin:

bu şekilde bulunduğumuz sayfayı yenileyebiliriz.

Php Sayfa Yenileme Kodu

Bazı durumlarda php kodlarımızın içerisinde de yenileme kodlarına ihtiyaç duyarız. Php programlama dilinde de bu yenileme işlemini aşağıdaki örnek kod ile yapabiliriz.

gene saniye ve yönlenecek sayfayı html kodlarında olduğu gibi düzenleyerek kullanabiliriz. Aynı şekilde yönlenecek url adresini silerek de kullanabiliriz.

Örneğin:

İhtiyacımız olduğunda kolayca bulup kullanabileceğimiz bir yazı olması dileğiyle.

 

Yazar Hakkında

Yorumlar

  1. Ahmet

    Hocam çok iyi olmuş teşekkürler. Bir sorum olacaktı. Sitemde kullanıcı geldiğinde bir önceki ziyaret ettiği sayfaya geri geçişini engelleyip anasayfaya veya olduğu sayfada birkez yeniletip öyle çıkmasını istiyorum.

    Bunu nasıl yapabilirz yanıtınızı bekliyor olacağım teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir