Html ve php ile iş yapanlar bilirler sık sık yenileme kodlarına ihtiyaç duyulur. Bu kodlar genelde ezbere değil de kütüphanelerden otomatik kopyalayıp yapıştırmak kolayımıza gider. Bu yazıda da yenileme kodlarını toplu bir halde yazıp kısa bir açıklama yapacağım.

Html Sayfa Yenileme Kodu

Html ile aşağıda verdiğim basit kod ile kolayca belirli saniye aralıklarında sayfanızı yenileyebilirsiniz.

burada “60” saniyeyi ifade eder ve 60 saniye sonunda sayfanın yönlendirilmesini veya yenilenmesini sağlar. Eğer sayfanın kullanıcıları bekletmeden hemen yenilenmesini isterseniz saniye bölümünü “0” yapabilirsiniz. “https://bellenti.com” burası ise yönlenecek sayfayı ifade eder. Eğer farklı bir sayfa veya internet sitesi değilde bulunduğumuz sayfanın yenilenmesini istersek o bölümü silmeniz yeterli olacaktır.

Örneğin:

bu şekilde bulunduğumuz sayfayı yenileyebiliriz.

Php Sayfa Yenileme Kodu

Bazı durumlarda php kodlarımızın içerisinde de yenileme kodlarına ihtiyaç duyarız. Php programlama dilinde de bu yenileme işlemini aşağıdaki örnek kod ile yapabiliriz.

gene saniye ve yönlenecek sayfayı html kodlarında olduğu gibi düzenleyerek kullanabiliriz. Aynı şekilde yönlenecek url adresini silerek de kullanabiliriz.

Örneğin:

İhtiyacımız olduğunda kolayca bulup kullanabileceğimiz bir yazı olması dileğiyle.

 

Yazar Hakkında

Yorumlar

 1. Ahmet

  Hocam çok iyi olmuş teşekkürler. Bir sorum olacaktı. Sitemde kullanıcı geldiğinde bir önceki ziyaret ettiği sayfaya geri geçişini engelleyip anasayfaya veya olduğu sayfada birkez yeniletip öyle çıkmasını istiyorum.

  Bunu nasıl yapabilirz yanıtınızı bekliyor olacağım teşekkürler..

 2. veysel

  Hocam merhaba paylaşımınız için teşekkürler, index.php dosyama response.php dosyasından ajax ile saniyede bir veri çekiyorum ve bu veriyi alıp alert ile ekranda gösterebiliyorum ama aldığım veriyi script etiketleri içerisinden çıkıp php etiketleri içerisinde de kullanıp bu verinin üzerinde işlemler yapıp öyle kullanmak istiyorum ama bunu başaramadım bu konuda ne önerirsiniz hocam ?

  1. Kemal BAL Yazar

   İlk olarak nasıl bir işlem yapacaksın o önemli. Dönen veriyi javascript kodları ile düzenlemen bir seçenek diğer türlü response.php dosyasından gelmeden düzenletebilirsin. İllaki tekrar göndereceğim başka bir dosyada işlem yapacağım dersen başka bir php dosyasına tekrardan gönderebilirsin. Bu işlemde ajax ile veri alır gibi göndermen işini çözecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir